Sklep internetowy Shoplo.pl
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego wyjątkowego, leśnego Newslettera!
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Porosty
16.jpg


Spacerując po lesie pewnie mało kto zwraca uwagę na te mało urodziwe z daleka rośliny, a raczej grzyby bo do nich właśnie zaliczają się porosty. Złożone są z dwóch różnych organizmów żyjących w symbiozie: grzybów i glonów. Grzyb dostarcza wodę i substancje mineralne, zaś glon poprzez fotosyntezę pobiera węglowodany. Dzięki tej współpracy tworzą jeden wspólny, zależny od siebie organizm.

Porosty są bardzo różnorodne, liczą około osiemnaście tysięcy gatunków na całym świecie, zaś w Polsce opisano dotychczas około tysiąc sześćset. Najbardziej popularne z nich to: chrobotek reniferowy, liszajec szary, mąklik otrębiasty, pawężnica psia i złotorost ścienny. Podobnie jak mchy rosną na glebie, drzewach, skałach, starych pniach itp.

Warto zwrócić uwagę na ich niesamowitą odporność na różne temperatury. Dlatego można je spotkać w miejscach gdzie inne rośliny by sobie nie poradziły i prawie na wszystkich kontynentach. Jednak mają swój słaby punkt. Są mało odporne na zanieczyszczenia powietrza. Właśnie dzięki tej szczególnej wrażliwości, są często wykorzystywane jako biowskaźniki czystości.

Porosty to także wspaniałe źródła lekarstw. Kwasy organiczne nadające im barwy działają silnie bakteriobójczo. Dawniej czerpano z ich właściwości w medycynie na przeróżne dolegliwości. Co ciekawe, niektóre gatunki ptaków dzięki temu, że wykorzystują porosty do budowy gniazd, zapewniają sobie antyseptyczną ochronę przed pasożytami.

Mam nadzieję, że następnym razem podczas wędrówki po lesie inaczej spojrzycie na porosty, które są bardzo ciekawe oraz jakże piękne i różnorodne z bliższej perspektywy .

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl