Sklep internetowy Shoper.pl
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, aby zapisać się do naszego wyjątkowego, leśnego Newslettera!
Promocje
Spodnie dresowe HUBOWY BEŻ
Spodnie dresowe HUBOWY BEŻ
229,00 zł 129,00 zł
Spodnie dresowe POROSTOWA MIĘTA
Spodnie dresowe POROSTOWA MIĘTA
229,00 zł 129,00 zł
Damski top THE FOREST IS ALWAYS A GOOD IDEA
Damski top THE FOREST IS ALWAYS A GOOD IDEA
99,00 zł 49,00 zł
Bluza NEVER STOP EXPLORING
Bluza NEVER STOP EXPLORING
190,00 zł 139,00 zł
Producenci
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła?
Jemioła
6.jpg
JEMIOŁA
Któż z nas nie widział spacerując po lesie krzaczka uczepionego do gałęzi? Tak, tego od świątecznego całowania. Czy zastanawialiście się kiedyś - dlaczego właśnie tam, a nie na ziemi? Legendy mówią, że spada prosto z nieba (stąd podobno ma przynosić szczęście). Ale kończmy z zabobonami i przechodźmy do faktów. Otóż jest to bardzo ciekawa roślinka - żyje tylko dzięki… drugiej roślinie, a dokładniej drzewom. To właśnie poprzez ciągłe karmienie się ich substancjami odżywczymi, potrafi tak się rozrastać i nawet gdy drzewo traci liście, ona pozostaje zawsze zielona. Sama by długo nie pożyła bo choć pobiera energię i gazy z powietrza, nie potrafi czerpać soków z ziemi.

Dlatego też najbardziej upodobała sobie drzewa o miękkim drewnie takie jak topola, ale nie pogardzi też brzozą, sosną, jodłą czy lipą. Z braku innych możliwości osiedli się nawet na drzewach owocowych.

Ten pospolity półpasożyt na jesieni przyozdabia się jasnymi kuleczkami, zwanymi też białymi jagodami, które są przysmakiem niektórych gatunków ptaków np. drozda. I właśnie poprzez czyszczenie sobie oblepionego od nich dzioba o gałęzie, rozsiewają one jemiołę na kolejne drzewa. Warto zaznaczyć, że na określonych terenach jest ona pod ochroną.

Podsumowując, nie wiem jak sprawdzają się ludzkie wróżby i przesądy spod zerwanej jemioły, ale istotne jest, że uwalniając od niej drzewo na pewno damy mu więcej szczęścia;)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl